Kúpele Trenčianske Teplice

Kúpele Trenčianske Teplice

Hotely Trenčianske Teplice

Trenčianske Teplice, nazývané romanticky aj „Perla Karpát“, ležia na západnom Slovensku neďaleko mesta Trenčín uprostred 17 km dlhého zalesneného údolia. Kúpele sú zamerané na liečbu a prevenciu ochorení pohybového aparátu. Sírne termálne liečivé vody s teplotou 37,7 – 40°C sa používajú priamo bez ohrievania, ochladzovania či ďalšej úpravy. Ďalšou významnou liečebnou metódou sú zábaly zo sírneho minerálneho bahna.

trencianske teplice centrum
trencianske teplice centrum mesta
trencianske teplice jazierko
trencianske teplice jesen
trencianske teplice kupelny park
trencianske teplice mesto
trencianske teplice namestie
trencianske teplice okolie
trencianske teplice vtacia perspektiva
trencianske teplice zahradka

Kúpeľné mesto má výborné dopravné spojenie s diaľnicou – nachádza sa len 10 km od výjazdu Nemšová/Trenčianske Teplice. Výhodné je aj vlakové spojenie z Trenčína úzkokoľajným elektrickým vláčikom po trase dlhej 5 km, ako aj autobusové spojenie.

Kúpele Trenčianske Teplice patria k najkrajším a najstarším kúpeľom na Slovensku. Podľa dávnej povesti objavil ich liečivú silu krívajúci pastier, ktorý hľadal stratenú ovcu. Mestský znak Trenčianskych Teplíc znázorňuje pastiera, ovcu a štylizovaný prameň. O rozvoj kúpeľov sa pričinila šľachtická rodina Illesházyovcov, barón Juraj Sina a ďalší. Klenotom kúpeľov je turecký kúpeľ Hammam v kúpeľnom dome Sina, ktorý pochádza z 19. storočia. Jeho predlohou bol kúpeľ v maurskom slohu postavený pre egyptského panovníka v jeho letnom sídle. Model tohto kúpeľa sa zapáčil vtedajšej majiteľke kúpeľov, Ifigénii d´Harcourt, na svetovej výstave v Paríži, a s povolením panovníka dala v Trenčianskych Tepliciach postaviť jeho kópiu. Hammam dnes slúži na masáže a odpočinok po kúpeli.

Počas kúpeľnej sezóny usporadúvajú Trenčianske Teplice množstvo kultúrnych podujatí národného i medzinárodného významu. Za všetky treba spomenúť Hudobné leto - najstarší medzinárodný festival komornej hudby v strednej Európe a festival filmov o umení Art film, ktorý sa tu koná každoročne od roku 1993 vždy v druhej polovici júna. Na podujatí sa doteraz zúčastnili mnohé významné osobnosti filmového plátna, ako  Franco Nero, Gina Lollobrigida, Geraldine Chaplin, Annie Girardot, Sophia Loren, Ornella Muti, Jean-Paul Belmondo a ďalší, ktorí zanechali svoje mená na Moste slávy.

Chránená poloha Trenčianskych Teplíc je ideálna pre celoročnú prevádzku a dodáva kúpeľom charakter čisto kúpeľného mesta. Rozľahlý anglický park s jazierkom je vhodný na zdravotné prechádzky a relax. V okolí mesta sú výborné podmienky na cykloturistiku, ako aj pešiu turistiku v nádhernej prírode Strážovských vrchov. Neďaleko kúpeľov sa nachádza aj rázovitá obec Čičmany so zachovanou ľudovou architektúrou alebo Rajecká Lesná s monumentálnym vyrezávaným betlehemom. Milovníci histórie môžu navštíviť neďaleký Trenčín s historickým centrom a Trenčianskym hradom, na ktorom sa každoročne konajú rôzne zaujímavé podujatia, ako aj Bojnický zámok so zoologickou záhradou.

Top